Perły – łzy morza

za pomocą Z K
Perły naturalne

Perły- jedne z najbardziej niezwykłych ozdób świata. Zaliczane są do kamieni szlachetnych, pomimo faktu, że nie należą do minerałów, lecz są związkiem organicznym. Są cenne, wrażliwe, a ich piękno jest przemijające. Zachwycają tysiące ludzi na całym świecie. Od setek lat krążą o nich legendy. Tak samo długo używane są do ozdabiania. Sposób ich użycia się zmienia, jednakże niezmiennie pozostają one w modzie. Uznawane są zarówno za klasyczny dodatek, jak i nowoczesne akcesorium w zależności od ich wykorzystania.

 

Perły naturalne 

Naturalne perły, które powstają dziko, są ekstremalnie rzadkie i równie drogie. Stanowią niezwykle ekskluzywne okazy kolekcjonerskie. Dlatego też dzisiaj większość pereł naturalnych dostępnych dla przeciętnego konsumenta to perły hodowane w stworzonych przez ludzi warunkach. Kontrolowanie warunków tworzenia pereł umożliwia hodowlę pereł o pożądanej wielkości, kształtach i kolorach. Dzięki temu kreatywność rzemieślników może znaleźć ujście w projektach stworzonych z naturalnych materiałów wysokiej jakości.

 

Perły naturalne to delikatny materiał. W związku ze swoim organicznym pochodzeniem nie są nieśmiertelne jak inne kamienie szlachetne. Ich trwałość z reguły wynosi około 150 lat. Jednakże istnieją wyjątki. Najstarsza perła na świecie ma około 8 tysięcy lat! Odnaleziona została w wykopaliskach na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wykopano ją spod podłogi w jednych z najstarszych domostw świata. Dowodzi ona, że perły były przedmiotem handlu już w epoce neolitu.

Pielęgnacja pereł naturalnych

Aby zachować piękny wygląd perły należy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację i przechowywanie. Przede wszystkim, gdy perły nie są w użytku, powinny być schowane w miękkim materiale. Zapobiegnie to zarysowaniom na powierzchni pereł. Klejnoty te mają bardzo niską twardość, w związku z czym bardzo łatwo uszkodzić ich powierzchnię. Nie tylko twarde przedmioty mogą zniszczyć perły. Ich delikatna struktura może być uszkodzona poprzez kosmetyki takie jak kremy, produkty do włosów, czy perfumy. Dlatego perły należy delikatnie myć w letniej wodzie z subtelnym detergentem. Niektórzy zalecają płukanie ich w słonej wodzie, jednak nie ma dowodów na skuteczność tego zabiegu. Jeżeli perły utracą swój blask, można też zanieść je do doświadczonego jubilera, który zetrze zewnętrzną matową warstwę. Proces ten nie gwarantuje powrotu ich blasku, jest jednak ostatnią szansą na przywrócenie zniszczonej perle dawnej świetności.

Perły sztuczne 

Dla miłośników przedmiotów tanich i nieśmiertelnych rynek półfabrykatów oferuje perły syntetyczne, często akrylowe. Są one lekkie, nie matowieją i nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Często produkowane są w rozmiarach niemożliwych do osiągnięcia w warunkach naturalnych. Dzięki czemu można stworzyć naszyjniki z wielkich pereł, czy użyć tych koralików jako zapięcia do torebek, czy portfeli. Są one wytrzymałe i odporne na codzienne użycie kosmetyków. Oczywiście nie znaczy to, że perły syntetyczne są niezniszczalne. Aczkolwiek stanowić one mogą tańszą i trwalszą alternatywę pereł naturalnych.

 

Aby rozróżnić perły naturalne od sztucznych nie trzeba być ekspertem. Te organiczne mają blask niby tęczową poświatę. Według legend perły powstawały, gdy tęcza dotykała tafli oceanu. Ponadto są znacznie cięższe, nawet gdy ich rozmiar jest mniejszy od akrylowego odpowiednika. W dotyku wszystkie kamienie szlachetne są chłodniejsze od swoich podrabianych wersji.

Wykorzystanie pereł w biżuterii kiedyś i dziś 

Perły to akcesoria o ponadczasowym wykorzystaniu. W ubiegłych wiekach posiadanie, chociażby jednego koralika perłowego w naszyjniku świadczyło o niesłychanie wysokim statusie materialnym. Wraz z rozwojem technologii hodowli pereł stały się one bardziej dostępne. Popularne stało się noszenie sznurów pereł na szyjach i nadgarstkach. Perłowe kolczyki stały się wspaniałym dodatkiem do białego uśmiechu. Symbol elegancji z czasem stał się akcesorium używanym w sposoby niekonwencjonalne.

 

Dziś możemy je zobaczyć zarówno na szyjach monarchiń, jak i koleżanek z pracy. Niektóre kobiety ozdabiają sobie nimi paznokcie, a inne wyszywają nimi kołnierzyki koszul. Od najznamienitszych pokazów mody, po wystawy sklepowe w najbliższej galerii. Perły są niemalże wszędzie. Ich wykorzystanie się zmienia, jednak inspirują one artystów do tworzenia nowych projektów.

Perły- trendy na 2020

W tym roku w modzie są 2 trendy dotyczące pereł. Jednym z nich są ozdoby do włosów. Opaski wysadzane perłami prezentują się świetnie zarówno w jasnych, jak i ciemnych włosach. To idealny dodatek zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje takie jak śluby czy komunie. Duże spinki do włosów to również hit tego roku. Można znaleźć je zarówno na rozkładówkach Vogue, jak i w asortymencie najpopularniejszych sklepów. Drugim trendem są duże, wręcz przesadzone kolczyki. Perły również nadają się do tego perfekcyjnie. Te akrylowe są lekkie pomimo swojej wielkości, więc mogą stanowić dekorację dla tych, które są bardziej odważne i ekstrawaganckie.

 

Niezależnie od trendów, czy aktualnego zdania stylistów. Perły to półfabrykat o ponadczasowej renomie i nie zapowiada się, aby cokolwiek miało to zmienić. To biżuteria, która nadaje się na wiele okazji i wygląda odpowiednio niezależnie od wieku czy okazji. Perły to jedne z najbardziej uniwersalnych i dostępnych kamieni szlachetnych, jakie istnieją. Warto posiadać chociaż jedną sztukę biżuterii perłowej w swojej kolekcji.