Półfabrykaty do wyrobu biżuterii – wprowadzenie

za pomocą Z K

 

Półfabrykaty do wyrobu biżuterii co to za grupa produktów?

Półfabrykaty do wyrobu biżuterii to niezwykle szerokie spektrum produktów. Prawdopodobnie pierwsze do głowy przychodzą koraliki. Ich szerokie spektrum umożliwia tworzenie w wielu różnych technikach, jednak o tym będzie osobny post. W ofercie sklepów znajdziemy zapięcia, bazy do kaboszonów, kaboszony przeźroczyste i barwne, druty, sznurki i wiele innych. Umożliwia to tworzenie nieskończonej ilości różnorodnej biżuterii. Tworzenie biżuterii to jedna z wielu sztuk, i tak jak inne formy artyzmu przejawia się w wielu formach. Do tego niezbędne są właśnie półfabrykaty, przedstawiamy kilka ich kategorii tych półproduktów.

Bigle

Nazwa, która może wydawać się obca wielu przechodniom na ulicy. Bigle to podstawowy element w kreowaniu kolczyków. To półfabrykat, który nadaje charakter ostatecznej formie kolczyków, niemalże dyktuje nasz schemat postępowania z nimi. Różne rodzaje bigli mogą sprawić, że kolczyki będą wyglądać zupełnie inaczej pomimo użycia tych samych zawieszek czy koralików.

 

Najczęściej spotykane w rękodzielnictwie są klasyczne bigle z kuleczką i sprężynką. Istnieją różne wariacje, wielkości i kolory. Do tego spotkać można ascetyczne bigle bez dodatków w postaci sprężynek czy kulek. Ich forma perfekcyjnie sprawdza się w minimalistycznych projektach modnych w ostatnich latach. Dowolność wyboru odpowiednich bigli sprawia, że niezależnie od wielkości i techniki wykonania kolczyki będą spójną biżuterią.

 

Jak wybrać bigle?

Dobry wybór opiera się zwykle głównie o wybór kształtu i koloru bigla potrzebnego do dopełnienia projektu. Niemniej jednak nie jest to jedyna cecha, bigla, którą należy wziąć pod uwagę. Bigiel powinien być wysokiej jakości, musi on utrzymać ciężar czegokolwiek, co artysta postanowi na nim zawiesić. Co więcej, bigiel nie powinien się wyginać ani deformować w żadną stronę. Dodatkowo powinny wygodnie pasować do uszu osób, które będą nosić kolczyki.

Łańcuszki to tez półfabrykaty do wyrobu biżuterii

Ten rodzaj półfabrykatu daje mnóstwo możliwości. Pierwsze co przychodzi na myśl to, że łańcuszki pełnią prostą funkcję medium, na którym zawieszane są wisiorki. Jednak w łańcuszkach jest coś więcej. Odgrywają one praktyczną rolę w bransoletkach. Nie tylko można użyć ich jako bazę do bransoletki z zawieszkami, można też użyć ich jako łańcuszków dystansowych, które przedłużą bransoletkę lub sprawią, że będzie uniwersalnego rozmiaru. Występują w wielu kształtach i rozmiarach ogniwek. Łańcuszki mogą być kulkowe, jak te których używa się do nieśmiertelników. Łańcuszki mogą same w sobie pełnić funkcję dekoracyjną. Mieszanie różnych stylów łańcuszków, używanie ich jako zawieszek w długich kolczykach. Dobry łańcuszek powinien być wytrzymały zarówno na obciążenie, jak i na tarcie. Dlatego właśnie warto wybierać te najwyższej jakości.

Zapięcia

To często niedoceniane półfabrykaty do wyrobu  biżuterii. Zapięcie wydaje się wielu być jedynie funkcjonalnym aspektem. Jednak zapięcia to półfabrykat, który może być dodatkowo pełnić funkcję dekoracyjną. Odpowiednie dopasowanie zapięcia do projektu jest kluczowe. Zapięcie może sprawić, że biżuteria może zyskać lub stracić na atrakcyjności.

 

Najczęstszym spotykanym rodzajem zapięć są karabinki. Występują w wielu rozmiarach i pasują do niemal każdego rodzaju biżuterii. Świetnie komponują się ze sznurkami, drutami, rzemieniem czy wstążkami. W związku, z czym jest to niezwykle uniwersalny półfabrykat, po który często sięgają zarówno początkujący, jak i zaawansowani rękodzielnicy. Innym rodzajem zapięć jest federing. To zmodyfikowany karabinek, w którym element ruchomy chowa się w rurce podczas otwierania. Gwarantują bezpieczeństwo zapięcia, szczególnie w biżuterii stworzonej z drobnych elementów podatnych na zsuwanie.

 

Nowszym typem zapięcia są zapięcia wklejane. Są one dedykowane biżuterii tworzonej z grubszych sznurków lub rzemieni. Zwykle są to zapięcia dwuczęściowe, które z użyciem dobrego kleju, stają się niezwykle trwałe. Często są to zapięcia używane w kreowaniu męskiej i minimalistycznej biżuterii. Jednym z najpopularniejszych typów zapięć wklejanych są zapięcia magnetyczne, które wyglądają niezwykle elegancko.

 

W zapięciach dwuczęściowych wyróżnić można też zapięcia typu chłopiec-dziewczynka. Są one rzadziej używanie, jednakże niewątpliwie mają one największą możliwość dekoracyjną. Czasem są one nieco trudniejsze w montażu lub obsłudze konsumenckiej, jednakże efekt jest tego wart. Nie są one też tak uniwersalne, jak karabinki, jednakże niezaprzeczalnie uatrakcyjniają biżuterię. Najnowsze na rynku są zapięcia wielorzędowe. Są one używane w modnych ostatnio wielołańcuszkowych naszyjnikach. Umożliwiają one połączenie kilku łańcuszków w jednym naszyjniku lub bransoletce bez ryzyka ich splątania.

Chwosty

Chwosty to również hit ostatnich lat. Są to półfabrykaty, które umożliwiają uatrakcyjnienie biżuterii małym kosztem. Są niezwykle lekkie, kolorowe i miłe w dotyku. To perfekcyjny materiał do tworzenia dużych kolczyków bez zbędnego obciążania uszu. Ponadto stanowią dobry dodatek nie tylko do biżuterii, lecz i do breloków, torebek i portfeli. Jest to relatywnie nowy, lecz warty eksploracji półfabrykat.

Półfabrykaty do biżuterii to wiele różnych kategorii, w których początkującym rękodzielnikom łatwo się pogubić. Warto poznać, chociaż kilka grup i różnych technik biżuteryjnych, zanim zacznie się pracować. Edukowanie się tyczy się również doświadczonych rękodzielników. Co chwilę produkowane są nowe półfabrykaty, odkrywane nowe technologie i dostępne ekscytujące produkty. Dobrze jest znać nowości, jak i podstawy sztuki rękodzielnictwa. Dzięki temu można mieszać techniki, zachwycać swoich klientów i bliskich nowymi kreacjami.