Biżuteria w stylu Art Deco

za pomocą Z K
Art Deco - styl geometrii i radosnych kolorów

Styl Art Deco znany jest już od prawie stu lat, ale to właśnie w obecnych czasach przeżywa swój drugi renesans i jest źródłem wielu inspiracji dla projektantów mody, wnętrz, a także biżuterii. Art Deco we współczesnym wydaniu nie kojarzy się jedynie z perłami, bogatymi zdobieniami i metalami szlachetnymi. Współczesne projekty czerpią z dawnych cywilizacji, naturalnej piękności, a przepych występuje pod naprawdę smaczną postacią. Jeśli zastanawiasz się jak wygląda styl Art Deco w Biżuterii, serdecznie zapraszamy do lektury.

Zarówno masowi, jak i bardziej kraftowi twórcy biżuterii chętnie sięgają po styl Art Deco. To szansa na wytworzenie naprawdę eleganckiej, wytwornej biżuterii, która może zdobić podczas galowych wyjść i podkreślać wyjątkowość wieczorowych strojów. Jakie są cechy charakterystyczne stylu, jaki rodzaj biżuterii prezentuje się najlepiej i kiedy pojawiła się moda na stylizacje Art Deco?

Odrobina historii

Styl Art Deco narodził się niemalże sto lat temu i jak łatwo jest się domyślić, zważając na jego wytworność i szykowny wygląd, początkowo znany i rozpowszechniany był w Paryżu. Lata dwudzieste, XX wieku wymagały od francuskich elit wyjątkowego wyglądu oraz stylu życia. Styl Art Deco był nieco odświeżeniem ludwikowskiej elegancji i luksusu, dlatego szybko wkradł się na paryskie salony, głównie wraz ze strojami tamtejszych dam. Art Deco również gwałtownie wkraczał do wystrojów wnętrz. Meble w tym stylu biły wszelkie rekordy popularności, a ich ceny sięgały niebotycznych sum, praktycznie nieosiągalnych dla szeregowych Paryżan. Wielu współczesnych twórców zaczęło również tworzyć stylu Art Deco. Malowali obrazy, przygotowywali rzeźby, a nawet próbowali tworzyć poezję, w której możliwe byłoby poczucie tego klimatu.

Charakterystyka stylu – po czym go poznamy?

Styl Art Deco mimo dużej wytworności oraz ozdobności wyróżnia się przede wszystkim prostą i bardzo uporządkowaną formą. Mimo, iż uznaje się, że jest nawiązaniem do secesji, to w rozrachunku ogólnym oba style nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego. W stylu Art Deco nietrudno o geometryczne kształty, osie, ponieważ designerzy w pierwszej kolejności dążą do zachowania symetrii. Co więcej, projekty utrzymywane są w jasnej i radosnej kolorystyce. Bez względu na to, czy mówimy o sztuce, modzie, wnętrzach, czy biżuterii opisane wyróżniki tego stylu nie zmieniają się. Wytworzone ozdoby charakteryzują się symetrycznym wyglądem, pięknymi osiami oraz pozytywnymi kolorami. W stylu Art Deco znajdziemy również wiele nawiązań do sztuki starożytnych Greków oraz Rzymian.

Biżuteria Art Deco dawnych czasach

Biżuteria w stylu Art Deco pojawiła się, podobnie jak inne wyroby w latach dwudziestych XX wieku. Wyroby jubilerskie od początku przeznaczona była jedynie dla wyższych sfer, a przeciętny mieszkaniec Paryża bądź innej europejskiej stolicy mógł jedynie o niej marzyć. Głównym tego powodem były wykorzystywane do jej produkcji materiały. Art Deco wymagał od jubilerów użycia szlachetnych kruszców, nierzadko najwyższej próby. Przede wszystkim sięgali oni po białe złoto, w ich projektach również często przewijała się platyna. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że białe złoto zyskało na popularności właśnie w momencie pojawienia się stylu Art Deco na rynku. Tradycyjne żółte złoto szybko straciło w tym okresie na wartości. Powodem pojawienia się białego złota była szybka potrzeba znalezienia odpowiednika dla ekstremalnie drogiej w ówczesnych czasach platyny.

W dawnych czasach styl Art Deco wymusił na jubilerach wyćwiczenie nowych szlifów na kamieniach szlachetnych. Stały się one nieco bardziej geometryczne i ostre. Jak na luksusową biżuterię przystało, królowały brylanty, ale z czasem coraz chętniej zaczęto wykorzystywać inne kamienie szlachetne, dostępne w znacznie niższej cenie. To również czas, kiedy ażurowe projekty nabrały całkiem nowego znaczenia. Stały się nieco bardziej dostojne i wręcz pożądane na paryskich salonach.

Biżuteria Art Deco współcześnie – rękodzielnicy pokochali ten styl

Styl Art Deco zdecydowanie powrócił do łask w ostatnim czasie, szczególnie jeśli mówimy o biżuterii, którą wytwarzamy własnoręcznie. Dzisiejsze projekty w znacznym stopniu nawiązują do oryginalnego stylu Art Deco z lat dwudziestych, jednakże styl stał się nieco bardziej dostępny dla wszystkich. Współcześni rękodzielnicy potrafią wytworzyć dzieła sztuki inspirowane tym stylem, wykorzystując znacznie tańsze surowce. Coraz częściej do projektów wykorzystywane jest srebro, różnego rodzaju kamienie szlachetne, a nawet stal chirurgiczna. Wytwarzana biżuteria składa się z geometrycznych wzorów, jest elegancka i może zdobić nawet wieczorowe kreacje. W stylu Art Deco wytwarza się przede wszystkim wisiorki, ale równie często możemy znaleźć kolczyki, bransoletki, czy pierścionki. Dostępność kamieni szlachetnych w geometrycznych kształtach jest dużą inspiracją i zachęca do eksperymentowania w stylu Art Deco.