Akwamaryn – minerał morskich otchłani

za pomocą Z K
Koraliki z akwamarynu

Co łączy akwamaryn i szmaragd? Na pierwszy rzut oka ciężko jest powiedzieć, że te dwa minerały pochodzą z jednej rodziny, jednak warto wiedzieć, że pierwszy z nich jest niebieską odmianą berylu, drugi zaś zieloną. Akwamaryn jest jednak znacznie łatwiej dostępny, a do tego daje nam szansę na wytworzenie niepowtarzalnej biżuterii w zaciszu domowym. Jeśli chciałbyś poznać ten kamień nieco bliżej, dowiedzieć się o jego nadzwyczajnych zdolnościach i właściwościach jesteś we właściwym miejscu. Poznaj akwamaryn i dowiedz się dlaczego warto wykorzystać go podczas produkcji niepowtarzalnej biżuterii.

Akwamaryn jest również minerałem o bogatej historii. Już w czasach starożytnych znana była jego niecodzienna moc i dostrzegany charakterystyczny wygląd. Kamień zdobił, dodawał sił i był obiektem pożądania wielu. Dziś, jego popularność nadal nie osłabła i przypisywane mu jest wiele właściwości ezoterycznych, a medycyna niekonwencjonalna uważa, że warto jest go wykorzystywać podczas leczenia. To również idealna propozycja dla rękodzielników oraz miłośników samodzielnie wykonywanej biżuterii.

Akwamaryn – minerał znany od czasów starożytnych

Akwamaryn to minerał, który znany jest nie od dziś. Najdalsze zapiski, w których możemy znaleźć to słowo, pochodzą z czasów starożytnych Greków oraz Rzymian. Już wtedy kamień cieszył się dużą popularnością i przypisywany mu był szereg nadzwyczajnych mocy. Jego siła połączona była przede wszystkim z siłą wody, morza oraz bogów skupionych wokół tych zagadnień. Bardzo często wykonywano z niego ozdoby z wizerunkiem boga morza, które były wręczane rybakom oraz żeglarzom. Wedle wierzeń kamień miał moc chronienia ich przed niszczycielskimi i bardzo niebezpiecznymi falami morskimi.

Nazwa akwamaryn pojawiła się jednak nieco później i ściśle związana jest z niebiesko-przezroczystym wyglądem kamienia.Wprowadzona w 1609 roku przez Boetiusa de Boot nazwa “aqua marina” oznacza w języku łacińskim nie mniej, nie więcej niż morska woda. Ostateczny wygląd Akwamarynu, który znamy, uzyskiwany jest jednak dopiero po dość solidnej i wnikliwej obróbce. Minerał wymaga najpierw oszlifowania, a następnie należy wygrzać go w temperaturze 400-500 stopni Celsjusza. Na uwagę zasługuje również fakt, że Akwamaryn jest dwubarwny. W zależności od ustawienia, może być niebieski bądź przezroczysty, co szczególnie dobrze wygląda przy wszelkiego rodzaju pierścionkach.

Akwamaryn jest niezwykle cennym kamieniem jubilerskim. Znawcy twierdzą, że kamień o masie powyżej 10 karatów jest niezwykłym unikatem i bardzo cenną zdobyczą. Akwamaryny prezentowane są w najważniejszych muzeach na całym świecie, a największy z nich można podziwiać w British Museum i waży on aż 110,2 kg. Akwamaryny wydobywa się głównie w Brazylii i pochodzące stamtąd okazy należą do najcenniejszych. Co więcej, duże wydobycie odbywa się w Pakistanie, w USA, w Rosji oraz na Madagaskarze.

Akwamaryn – kamień o nadzwyczajnych zdolnościach ezoterycznych

Oprócz zdolności ozdobnych, akwamaryn cechuje się również właściwościami ezoterycznymi. Ezoterycy wykazują jego silne powiązanie z księżycem, które wpływa na nasze samopoczucie i energię. Niektórzy wierzą, że kamień ma zdolności przepowiadania przyszłości i chronienia nas przed złymi demonami przeszłości. To doskonały kamień, wspomagający medytację. Pozwala na skupienie oraz samodzielne odkrywanie najgłębszych zakamarków naszej duszy. Mistycy, uzdrowiciele oraz szamani korzystają z jego mocy od wielu lat i dzięki niemu sprawiają, że przyszłość staje się jaśniejsza.

Akwamaryn – właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze akwamarynu skupiają się głównie wokół leczenia chorób układu nerwowego. Medycyna niekonwencjonalna uważa, że posiadanie go działa kojąco i jest w stanie obniżać poziom stresu w nerwowych sytuacjach. To również idealna propozycja dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Dzięki niemu przepływ krwi jest spokojniejszy i samodzielnie możemy ochronić się przed zawałem, który jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia. W przeszłości, ze względu na bardzo elegancką budowę, akwamaryn uważany był za lek niedostępny i przeznaczony jedynie dla ludzi bogatych.

Akwamaryn i biżuteria, którą wykonasz własnoręcznie

Akwamaryn króluje w przypadku własnoręcznie wykonywanych bransoletek. Błękitne koraliki dostępne są w różnych rozmiarach oraz kształtach, a łącząc się są w stanie stworzyć wyjątkowe kompozycje. Rękodzielnicy uwielbiają ten kamień głównie ze względu na dużą efektowność oraz elegancję wykonanej biżuterii. Błyszczące akwamaryny również wykorzystywane są podczas produkcji pierścionków oraz kolczyków typu sztyft. Odpowiednio oprawione i połączone przypominają nieco prawdziwe diamenty.

Akwamaryn to wyjątkowo piękny materiał, z którego można wykonać szczególnie ekskluzywną i bardzo elegancką biżuterię, która będzie cieszyła przez długie lata. Kamień jest pełen uroku, a dodatkowo odznacza się bardzo pozytywną energią.