Koraliki od zawsze niezbędne do tworzenia biżuterii

za pomocą koniq
Koraliki

 

 

Koraliki 

Prawdopodobnie pierwsze „koraliki”, jakich używał każdy twórca biżuterii to makaron w przedszkolu. Większość naszych Mam ma gdzieś w szufladzie makaronowy naszyjnik, który jest reliktem naszego dzieciństwa i sentymentem dla naszych rodzicielek. Większość z nas swoją przygodę z tworzeniem biżuterii zaczęło od używania koralików. Są to najprostsze w użyciu półfabrykaty, które małym kosztem czasu i pieniędzy mogą zapewnić satysfakcjonujące efekty.

Koraliki do biżuterii pozwalają na osiągnięcie wielu różnych efektów, używając techniki poznanej w najwcześniejszych latach życia. Koraliki do biżuterii występują w wielu rozmiarach, kolorach i kształtach. Wykonywane są ze szkła, metalu, żywicy, akrylu i kamieni. Pozwala to na dostępność asortymentu odpowiadającego wszystkim gustom.

Z koralików można tworzyć dowolną biżuterię. Najpopularniejszą z opcji zdają się bransoletki z koralików. Dają one nieograniczone możliwości kreatywne. Kiedyś popularne były bransoletki z dużych koralików, dziś częściej sięgamy po delikatniejsze opcje. Projekty, które nie tylko zdobią, lecz są wytrzymałe i nie przeszkadzają w codziennej pracy, są również modne. Drobne koraliki jak kolekcje toho, zestawy koralików kwarcowych lub szklanych, czy zestaw wisiorka z bransoletką z małą ilością koralików zdają się królować.

Koraliki w technice sutaszu

Jest również wiele technik, które umożliwiają wykorzystanie koralików na wiele sposobów. Jedną z popularnych technik jest sutasz. To technika polegająca na zszywaniu ze sobą specjalnych sznurków, które zazwyczaj mają od 2,5 mm do 5 mm. Sznurki te, czyli właściwy sutasz składają się z rdzenia, wokół którego oplecione są dwie części sznurka, którego splot układa się w literę V. Używając cienkich nici jubilerskich, łączy się kilka sznurków jednocześnie i obszywa się nimi kamienie naturalne, które zwykle otoczone są koralikami.

Technika ta umożliwia tworzenie zarówno abstrakcyjnych, fantazyjnych projektów, jak i odwzorowywanie rzeczywistych obiektów. Haft sutaszowy niektórym może wydawać się prostą techniką, jednak wymaga ona ogromnej precyzji, dokładności i cierpliwości. Bez odpowiednich umiejętności nie uda się osiągnąć pożądanej estetyki, używając najpiękniejszych koralików na świecie.

Haft koralikowy

Ten sposób wykonywania biżuterii łączy w sobie wyszywanie drobnej powierzchni z drobnymi szklanymi koralikami. Popularność haftu koralikowego rośnie systematycznie od kilku lat. Historia tej techniki sięga setki lat wstecz, aż do czasów starożytnych. Już wtedy wykorzystywano drobne kamienie do zdobienia.

Współczesny haft koralikowy polega na wyszywaniu na materiale większych wzorów przy użyciu małych koralików. W pasmanteriach można znaleźć gotowe kanwy z nadrukowanymi wzorami do wyszywania koralików. Z takim gotowym wzorcem pracuje się analogicznie jak z haftem krzyżykowym.

Haft koralikowy to uniwersalna technika tworzenia. Bez wysiłku można łączyć go z innymi metodami takimi jak sutasz, czy praca ze wstążkami Shibori. Doskonale współgra z pomponami, chwostami i zawieszkami- charmsami. Wyjątkowość tej techniki opiera się o wykorzystanie koralików do tworzenia projektów zarówno 2D, jak i 3D. Jednobarwne geometryczne wzory, jak i wielokolorowe kwiaty i zwierzęta to tylko kilka możliwości. Koraliki w tej technice pokazują, jak wdzięcznym są materiałem i jak wiele można osiągnąć, odpowiednio z nich korzystając.

Beading inaczej zwany peyote

To kolejna sztuka wykorzystująca drobne koraliki. Nawlekając je na sznurki i żyłki, można stworzyć mini arcydzieła. Technika ta prawdopodobnie wywodzi się ze starożytnych krajów Azjatyckich. W Chinach nićmi i koralikami ozdabiano ubrania. Drobne kamyczki traktowano tam jako ozdoby, którymi ozdabiano ubrania, ale też, z których tworzono ozdoby. Haft koralikowy uważany jest za odmianę beadingu, jednakże technika ta zawiera w sobie również prace wykonywane z użyciem szydełka i dysku kumihimo.

Wykorzystując różne ściegi, można stworzyć niesamowite wzory. Jedne z najpopularniejszych projektów w tej technice to płaskie, szerokie i kolorowe bransoletki i naszyjniki. Często wzory, które są na nich tworzone, przypominają ozdoby indiańskie i południowoamerykańskie. Jednak to, co artysta stworzy, zależy tylko od jego umiejętności i fantazji. Można tworzyć bransoletki z imionami, wzorami inspirowanymi ulubionymi obrazami, czy filmami.

Koraliki– wielozadaniowe medium rękodzielnika

Niezależnie od rozmiaru koralików, materiałów, z których zostają wykonane czy koloru. Z koralików możemy stworzyć każdy rodzaj biżuterii, od bransoletek, przez kolczyki aż do spinek do włosów i kołnierzyków.

Mniejsze koraliki wydają się bardziej popularne w ostatnich latach. Jednakże na wybiegach mody coraz częściej obserwujemy zwrot ku koralikom większych rozmiarów. Naszyjniki z dużych koralików drewnianych, akrylowych i ceramicznych królują w zimowych stylizacjach w połączeniu ze swetrami. Topowi projektanci biżuterii używają akrylu do kreowania długich, wiszących kolczyków. Każdy rodzaj koralików ma swoje miejsce w świecie biżuterii. Do artystów należy jedynie wybór z jakiego rodzaju skorzystają.